North Star Pony Club recently hosted the Zone 8 Jamboree.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Jamboree is the biggest zone event on the annual Pony Club calendar and is often referred to as the grand final of the pony club year.
Around 130 riders from 10 clubs in the zone converged on the North Star Sporting Club grounds to compete in three days of competition.
Events contested included campdraft, dressage, showjumping, sporting, hacking and riding classes.
North Star Pony Club riders were on top of their game for the three days claiming several trophies including the inaugural Snow Kelly One Day Event.
Bingara Pony Club riders performed consistently throughout the competition, and in what was an extremely close contest won the club point score snatching victory from Warialda in the last hour of competition.
Winner of the small clubs competition, involving the six smallest clubs in the zone, was Upper Horton.
Garah/Boomi and Moree riders performed well in the senior and junior Team of Four events and were announced as joint winners of the inaugural Noel Williams Team of Four Trophy.
Warialda will host Zone Eight’s next jamboree to be held in October 2013.
2012 Zone 8 Jamboree results:
Under 9 girls: Liliana Reardon, Warialda
Under 9 boys: Charlie Horn, Warialda
9 and under 11 girls: Jacqueline Coombes, Bingara
9 and under 11 boys: Aidan Sargent, Bingara
11 and under 13 girls: Jessica Towns, Gravesend
11 and under 13 boys: Colless Coombes, Bingara
13 and under 15 girls: Madeleine Coombes, Bingara
13 and under 15 boys: Ethan Sargent, Bingara & Josh Tonkin, North Star
15 and under 17 girls: Tabatha McDouall, North Star
15 and under 17 boys: Clancy Malone, Garah Boomi
Highest overall pointscore: Liliana Reardon- Warialda, Charlie Horn - Warialda, Clancy Malone – Garah Boomi, Jacqueline Coombes – Bingara
Associate girls: Charlee Hayley, Gravesend
Associate boys: Will Bailey, Gravesend
Eric Campbell Trophy Associate Highest overall pointscore: Will Bailey
Club Cup Associate Team: Gravesend
Collins Family Shield Senior fours: North Star
Eli Brown Shield Junior fours: Bingara
Scott Memorial Cup Club Competition: Bingara
Woods Family TrophySmall club competition: Upper Horton
One Day Event Results
Associate A Grade: 1st Emma Botfield, Warialda
Associate B Grade: 1st Will Bailey, Gravesend
Associate C Grade: 1st Sarah-Jane Hobday, Moree
A Grade 13 and under 17: 1st Tabatha McDouall, North Star 2nd Elsa Radford, North Star 3rd Oscar Radford, North Star
B Grade 13 and under 17: 1st Loretta Morris, North Star 2nd Melanie Cleal, Warialda 3rd Lachlan Mack, Warialda 4th Jess Munro, Tulloona
C Grade 13 and under 17: 1st Georgie Tonkin, North Star 2nd Kelsey Cooper, Warialda 3rd Rhiannon Byers, Gravesend 4th Bella Bailey, Gravesend
C Grade under 13: 1st Ammie Cleal, Warialda 2nd Mitchell Mack, Warialda 3rd Becky Gillan, Garah Boomi
D Grade, 11 and under 13: 1st Jessica Towns, Gravesend 2nd Ellen Brennan, North Star 3rd Millie Hall, Warialda, 4th Mollie Parkes, Moree.
D Grade, 9 and under 11: 1st Mitchell Dight, North Star 2nd Tom Smith, North Star 3rd Jim Gillan, Garah Boomi 4th Henry Doering, Tulloona.
D Grade Under 9: 1st, Luka McLachlan, Bingara.
Snow Kelly One Day Event Teams Trophy: North Star